16 de Xuño de 2024

,

Juan Francisco de Regis
16 de Xuño de 2024

,

Juan Francisco de Regis

Bispo electo

Bispo electo

Bispo electo

EXCMO. E RVDO. D. Antonio José Valín ValdésObispo electo de Tui-Vigo

Don Antonio José Valín Valdés naceu en Ribadeo (Lugo) o 24 de febreiro de 1968. En outubro de 1986 ingresou no Teologado diocesano en Santiago de Compostela, realizando os seus estudos no Instituto Teolóxico Compostelán de 1986 a 1992. Foi ordenado sacerdote na catedral de Mondoñedo o 14 de marzo de 1993. É Bacharel en Teoloxía e Máster en Comunicación Cristiá.

O seu ministerio sacerdotal desenvolveuno na diocese de Mondoñedo-Ferrol onde desempeñou distintos cargos: formador e profesor do seminario de Mondoñedo (1992-1999); subdelegado de Pastoral Xuvenil, Vigairía Ferrol (1999); director da residencia universitaria da Domus Ecclesiae de Ferrol (2000); reitor do seminario menor de Mondoñedo (2001); delegado diocesano de Pastoral Vocacional (2002); director espiritual do seminario maior (2006); arcipreste de Terra Chá  (2006/2009); delegado episcopal de Pastoral de Infancia e Mocidade (2007); director espiritual do seminario maior e menor (2011); arcipreste de Mondoñedo (2012/2016/2019); secretario de Pastoral (2015/2016); delegado para o Ano Xubilar da Misericordia (2015); formador de seminaristas menores diocesanos (2019); e vigairo episcopal para a Evanxelización (2017). Tamén foi profesor da Escola Superior de Ciencias Relixiosas «San Agostiño» e da Escola Diocesana de Teoloxía.

A súa actividade pastoral comezou na parroquia de Santa María a Maior  de San Sadurniño, onde exerceu como párroco entre 1999 e 2001. Posteriormente, entre 2007 e 2012, foi membro do equipo sacerdotal de Vilalba-Abadín-Xermade. A continuación, foi nomeado párroco de Santiago de Foz e outras parroquias da zona, de 2012 a 2019. 

Foi membro da delegación de Pastoral Vocacional e do COV de Viveiro; do Consello Presbiteral; do Colexio de Consultores; do Consello Diocesano de Goberno; e do Consello de Pastoral.

Foi administrador diocesano de Mondoñedo-Ferrol desde o 21 de decembro de 2020 ata o 4 de setembro de 2021, cando tomou posesión Mons. Fernando García Cadiñanos como bispo desta diocese.

Ata xullo de 2024, foi párroco in solidum e moderador da UPA de Foz, desde 2019, e vicario xeneral e moderador da Curia, desde 2021. En 2018, tamén foi nomeado cóengo da catedral de Mondoñedo.